Budynek mieszkalno-usługowy ul. Piękna

+szczegóły projektu

Założeniem inwestora było stworzenie luksusowego budynku mieszkalnego odwołującego się do modelu kamienicy centrów europejskich miast, o bogatym detalu i klasycznej estetyce. Idea stylistyczna projektu, będąc odpowiedzią na oczekiwania inwestora, ale również wynikająca z uwarunkowań przestrzennych i formalno-prawnych, jest swoistym kompromisem między współczesnością a historią. Budynkiem o niejednorodnej, świadomie skontrastowanej estetyce, służącej wzbogaceniu odbioru i agregacji skali.

Projektowana inwestycja zlokalizowana jest w centrum przedwojennej luksusowej Warszawy – ulicy Piusa XI, w sąsiedztwie małej Pasty. Niegdyś znajdował się na niej pałacyk będący będący siedzibą Ambasady Niemiec. Po wojnie działka stanowiła zaplecze kamieniarskie budowy pobliskiego MDM i w tej niezabudowanej formie przetrwała do dziś.
Projekt budynku jest odpowiedzią na szczegółowe zapisy mpzp. Wynikający z niego charakterystyczny uskok w linii zabudowy oraz różnica wysokości, nie mające żadnych odniesień historycznych, zostały przez nas wykorzystane jako pretekst do zmiany stylistyki i stworzenia obiektu porządkującego przestrzeń,spinającego różne epoki. Część 'stara' śledząca historyczną linie zabudowy, ma być dopełnieniem jednorodnego bloku zwartej XIX wiecznej zabudowy pierzejowej. Natomiast wycofany fragment współczesny, w którym znajduje się główne wejście do budynku i dwupoziomowy, reprezentacyjny hol, operuje prostą estetyka zmonumentalizowaną przez główna kamienną fasadę nawiązującą swą skalą do sąsiedniej zabudowy MDM.

Główny korpus budynku w formie litery U otwartej częściowo na południe tworzy wewnętrzny dziedziniec wyniesiony na poziom +1, stanowiący wspólną przestrzeń mieszkańców. Całość parteru łącznie z powierzchnią pod podwórkiem zajmują usługi dostępne z ulicy oraz bocznych pasaży. Funkcja mieszkalna jest całkowicie wydzielona od funkcji usługowej. Szklane skrzydło stanowiące zamknięcie kieszeni ulicy Pięknej stanowią małe biura z aneksem mieszkalnym. Pod budynkiem znajduje się dwukondygnacyjny garaż podziemny. 

 • Lokalizacja: ul. Piękna 9, Warszawa
 • Autorzy: Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz, Iga Konowalska,
 • Inwestor: TC-Forum s. z o. o.
 • Kalendarium: Projekt: 2006
  Realizacja: 2008-2010
  Oddanie do użytkowania: 2010
 • Dane obiektu: Powierzchnia 3401 m2
  Powierzchnia użytkowa 2935 m2
  Kubatura 50359 m3
 • Adnotacje: 2010, nominacja do nagrody roku SARP,
  2011, nagroda Warszawa
zamknij