Hotel Mariott w Porcie Lotnicznym Okęcie

+szczegóły projektu

Zaprojektowany budynek jest kompromisem pomiędzy potrzebą oczekiwanej przez inwestora szczególnej ekspresji i unikatowości budynku – jako znaku, jego lokalizacji w przestrzeni portu lotniczego
im. fryderyka chopina i uwarunkowań lokalizacyjnych, wynikających z warunków konstrukcyjno-funkcjonalnych lokalizacji obiektu na istniejącej płycie garażu. rozwiązania architektoniczne mają spełniać te wymogi jednocześnie mieszcząc się w ramach założonego, ograniczonego budżetu inwestycji.
Podstawowe założenia projektu to budynek jako znak, symbol, produkt oraz obłość, dynamika, lapidarność formy zewnętrznej, Integracja tektoniki, materiałów fasadowych, konstrukcji i formy służy strukturalności.
Podkreślona została piąta elewacja i stworzona wewnętrzny świat atrium.
Budynek stanowi prosty, obły obiekt o dynamicznej formie jako zwieńczenie i kontrapunkt budynku parkingowego. Zarazem podejmuje dialog z halowym budynkiem terminala T2. Uwolniony parter daje efekt unoszenia się nad płytą garażu. Dynamiczna fasada ma nawiązywać do ruchu, startu, lotniska. Forma zewnętrzna kojarzy się bardziej z kapsułą, kadłubem czy produktem przemysłowym niż z konwencjonalnym budynkiem. Obiekt nawiązuje dialog z terminalem T2 poprzez kolorystykę, linearność, powtarzalność detalu i lekkość. Jest otwarty na miasto dzięki widokowi z atrium, fitnessu i galerii widokowej. Posiada wielkoprzestrzenne atrium wewnętrzne ze szklanym dachem, wyeksponowane z najazdu na poziom odlotów T2, przez które można obserwować niebo, lot czy klucz żurawi. Ranga piątej elewacji w strefie lotniska została podniesiona i stanowi mocny znak rozpoznawczy; głównie nocą. Wytworzono w nim introwertyczny świat hotelu wydzielonego akustycznie od otoczenia.
Zaproponowana filozofia hotelu lotniskowego realizując założenia i wytyczne programowe zakłada stworzenie budynku zorganizowanego wokół własnego wnętrza i oderwany dosłownie i symbolicznie od zgiełku i ruchu portu lotniczego, jednocześnie będące przyjaznym, zróżnicowanym przestrzennie miejscem do odpoczynku dla każdego gościa. Sercem hotelu i węzłem komunikacji wewnętrznej jest górne lobby i atrium, którego istotnym elementem kompozycyjnym jest zielony pas biegnący wzdłuż wewnętrznej krawędzi skrzydła frontowego, stanowiący łącznik i wydzielenie między atrium a strefa usług i centrum konferencyjnym.


 • Lokalizacja: Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, Warszawa
 • Autorzy: Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Jacek Chyrosz
 • Inwestor: Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina
 • Kalendarium: Konkurs: 2009
 • Dane obiektu: Powierzchnia zabudowy: 3900 m2,
  Powierzchnia użytkowa: 17565 m2,
  Powierzchnia całkowita: 21900 m2,
  Kubatura: 105000 m3,
  Liczba kondygnacji: 6,
  Ilość miejsc parkingowych: 926
 • Adnotacje: 2009, II nagroda w konkursie
zamknij