Budynek biurowy w Warszawie

+szczegóły projektu

Budynek jest przebudową małego mieszkalnego budynku w zabudowie bliźniaczej na współczesne kameralne biuro plenerowe, wykorzystujące lokalizację w ogrodach Żoliborza.

Celem działań projektowych było zmaksymalizowanie powierzchni biurowej przy zachowaniu wytycznych konserwatorskich. Projekt zakłada pozostawienie fasady frontowej oraz dobudowę do części frontowej szklano betonowego pawilonu wychodzącego w ogród oraz wejścia na miejscu starego garażu. Ukształtowanie ogrodu na dwóch poziomach z systemem ścian oporowych umożliwia włączenie poziomu -1 do funkcji biurowych zespołu. Tu znajduje się główne wejście, recepcja i sale konferencyjne z wyjściem na dolny ogród.

Do wejścia prowadzi rampa wejściowa, a przejazdowy wiatrochron umożliwia wprowadzanie do ogrodu na tyłach budynku samochodu. Na wyższych Pietrach znajdują się Biura, tradycyjne w części frontowej oraz plenerowe w pawilonie. Ostatnia kondygnacja o planie nawiązującym do pierwotnego budynku posiada taras nad częścią nową, położony w sercu ogrodu z widokiem na wewnętrzny zielony blok zabudowy. Podstawowym materiałem konstrukcyjno wykończeniowym, kształtującym charakter wnętrz i otoczenia jest beton.

Wykorzystane technologie betonów: Beton licowy monolityczny z wyeksponowaniem szalunku w formie desek na stropach pawilonu i ścianach oraz stropach strefy wejścia oraz na klatce schodowej. Beton licowy płaski mury oporowe zewnętrzne, słupy okrągłe w szalunkach bezszwowych. Beton prefabrykowany w technologii terrazo schody zewnętrzne i wewnętrzne. W pawilonie na wszystkich kondygnacjach nie wprowadzono sufitów podwieszonych i wyeksponowano beton sufitowy.

 • Lokalizacja: ul. gen. Zajączka 26, Warszawa
 • Autorzy: Andrzej Bulanda
  Włodzimierz Mucha
  Jacek Chyrosz
  Dorota Gotkiewicz
 • Inwestor: Corporate Profiles Real Estate
 • Kalendarium: Projekt koncepcyjny: 2004-2006
  Realizacja: 2007-2009
 • Dane obiektu: Powierzchnia działki: 721.40m2

  Powierzchnia zabudowy - istniejąca: 180.80m2

  Powierzchnia całkowita - istniejąca: 635.10m2
  Powierzchnia użytkowa - istniejąca: 443.00m2
  Kubatura istniejąca: 2 032.30m3

  Powierzchnia całkowita - po rozbudowie: 833.80m2
  Powierzchnia użytkowa - po rozbudowie: 654.20m2
  Kubatura - po rozbudowie: 2 751.00m3
 • Adnotacje: 1994, I nagroda w konkursie – realizacja
zamknij